Pico del Teide

Je až neuvěřitelné, že kanárský ostrov Tenerife, který je největším z celého Kanárského souostroví, navštíví během jediného roku více než 5 milionů turistů. A stejně tak statistika říká, že téměř dvě třetiny z nich se vydají na výlet do zdejšího národního parku Pico del Teide. Ten se rozkládá na úbočí stejnojmenné hory, která se šplhá do nadmořské výšky 3718 metrů. A nejen, že je nejvyšším vrcholem celého Kanárského souostroví. Pico del Teide je současně nejvyšší horou celého Španělska.

Hora Pico del Teide byla známá již ve středověku. V té době sloužil její vrchol středověkým námořníkům jako významný orientační bod. Vzhledem ke skutečnosti, že celému Kanárskému souostroví dala vzniknout sopečná činnost, je celkem pochopitelné, že i Pico del Teide je původem stará sopka. Stejně jako vlastně celý ostrov Tenerife.

Zajímavostí je, že vrcholek Pico del Teide tak, jak ho vnímá většina návštěvníků ostrova Tenerife, vlastně není celou horou. Ta začíná hluboko pod hladinou Atlantiku. Pokud by se započítávala celková výška od mořského dna, kde se tato již vyhaslá sopka začíná z mořského podloží zvedat, došli bychom k úctyhodné hodnotě téměř sedmi a půl kilometru. Je pravdou, že tato hodnota nestačí na prvenství mezi světovými horami. Ovšem co do sopek by Pico del Teide byla třetí za dvěma havajskými vrcholy. Z nich je ovšem v současnosti také viditelná jen jejich špička, vyčnívající nad mořskou hladinu uprostřed Tichého oceánu.

V překladu znamená Pico del Teide Zasněžená hora. Toto označení nese nejvyšší vrchol Kanárských ostrovů zcela po právu. Ještě během pozdního jara, kdy už se dá v příbřežních letoviscích pohodlně koupat v moři, se na zdejším vrcholu stále ještě drží sníh. Název pochází z jazyka, používaného původními obyvateli. A ti vyjádřili charakteristickou vlastnost zdejší nejvyšší hory naprosto trefně. Její vrcholek je skutečně po většinu roku přikryt bílým sněhem.

Jedinečnost zdejší přírody pochopitelně neušla milovníkům přírodních krás. A také ochránců přírody. Již v roce 1954, tedy před více než půl stoletím, nechali okolí hory i horu samotnou vyhlásit národním parkem. Většina území parku se nachází ve výškách nad 2.000 metrů. Přímo kráterem Pico del Teide prochází silnice. Ta spojuje severní a jižní regiony ostrova. Výhodou je, že na této silnici, která se klikatí po východních svazích hory, bylo vybudováno hned několik parkovišť a odpočívadel. Takže i turisté, kteří neradi chodí po horách, mají možnost prohlédnout si zdejší přírodní krásy prakticky z pohodlí automobilu.

Vzhledem k výšce hory Pico del Teide trvá i zkušeným vyznavačům a milovníkům pěší vysokohorské turistiky den až dva, než na vrcholek této hory vystoupí. To ale samozřejmě nelze předpokládat u většiny turistů, kteří na Tenerife přijíždějí. I proto zde byla vybudována lanovka. Takže ani tito jedinci nebudou ochuzeni o jedinečné zážitky, které Národní park Teide a jeho sopečná krajina mohou nabídnout. Lanovku tvoří dvě kabinky pro necelých 40 osob. Jezdí v současně protisměrném provozu každý den. Lanovka překonává výškové převýšení více než 1.200 metrů. Její horní stanice se nachází ve výšce 3.550 metrů. Což je necelých 200 výškových metrů pod samotným vrcholem.

Zájemci o výstup na samotný vrchol Pico del Teide by měli vést v patrnosti, že není možné na něj vystoupat bez omezení. Dle místních nařízení je počet osob, které mohou během jednoho dne až na samotný vrchol Teide vystoupit, omezen na 150 osob. Příslušná povolení jsou vystavována zdarma. Je ovšem třeba si je zajistit s dostatečném předstihu. Během výstupu už není možné si toto povolení opatřit. Je také třeba počítat s tím, že až na samotný vrchol nepouštějí zdejší správci vždy a každého. Takže se může stát, že se až na kótu 3.718 metrů nebude možné dostat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: